معرفی برند رولکس (Rolex SA)

هنگامی که ساعت رولکس به دست دارید گویی به دنیایی فارغ از هر محدودیتی وارد می‌شوید.

مقدمه:

رولکس (Rolex SA) یک شرکت ساعت‌سازی سوئیسی ست. ساعت‌های رولکس از اعتبار و شهرت زیادی نزد مردم جهان برخوردارند. آلفرد دیویس و هانس ویلسدروف برادران ناتنی بودند که در سال ۱۹۰۵ با همکاری یکدیگر موتورهای سوئیسی هرمان را به انگلستان وارد می‌کردند و آن‌ها را به دیگر سازندگان ساعت همچون دنیسون می‌فروختند، این ساعت‌ها با حک شدن اول نام این دو برادر بر روی عقربه‌های آن‌ها به شکل W&D تولید می‌شد. در سال ۱۹۰۸ این دو برادر نام تجاری رولکس را برای بیزینس خود انتخاب کردند و دفتر خود را در سوئیس باز کردند. چون  نام “Rolex” در بسیاری از زبان‌ها قابل ادا کردن بود و دارای حروف کمی بود و به راحتی نوشته می‌شد همچنین به اندازه‌ای کوتاه بود تا بر روی بدنه ساعت حک شود و این دلایلی بود برای انتخاب این نام برای کمپانی W&D .رولکس ابداع‌کننده بسیاری از تکنولوژی‌های ساخت ساعت در جهان بود از جمله این خلاقیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اولین ساعت ضدآب در جهان با نام اویستر، اولین ساعت مچی با قابلیت تغییر اتوماتیک تاریخ در سال ۱۹۴۵ ، اولین ساعت مچی ضدآب که تا عمق ۱۰۰ متری کار می‌کرد در سال۱۹۵۳، اولین ساعت مچی با قابلیت نمایش دو زمان مجزا در سال ۱۹۵۴، اولین ساعت مچی با قابلیت تغییر اتوماتیک روز و تاریخ در سال ۱۹۵۶، اولین کمپانی ساعت سازی که موفق به اخذ مجوز کرنومتر برای یک ساعت مچی شد.

رولکس با فاصله‌ای زیاد نسبت به دیگر شرکت‌ها، بزرگ‌ترین برند ساعت‌های تک لوکس به‌شمار می‌رود. میزان تولید این شرکت در حدود ۲٬۰۰۰ ساعت در روز و درآمد آن در حدود ۳ میلیارد دلار در سال (۲۰۰۳) است.  در رتبه‌بندی قدرتمندترین برندهای دنیا در سال ۲۰۱۲ که توسط فوربس انجام شده، کمپانی رولکس در رتبه ۵۷ قرار دارد.  هم‌اکنون رولکس با ۲۸۰۰ کارمند و نمایندگی فروش در بسیاری از نقاط جهان بزرگترین تولیدکننده ساعت‌های لوکس مچی دنیا است.

تاریخ رولکس و ساعت‌سازی سوئیس به طور جدایی‌ناپذیری به هم پیوند خورده است. این برند که پیشگام پیشرفت‌های ساعت مچی است، منشاء نوآوری‌های بزرگ و فراوان در عرصه ساعت‌سازی بوده و در طول تاریخ خود، بیش از ۵۰۰ گواهی اختراع را به نام خود ثبت کرده است. رولکس همه قطعات ساعت‌های خود، از ریخته‌گری آلیاژ طلا گرفته تا ماشین‌کاری ، ساخت، مونتاژ و نهایی کردن موتور، قاب، صفحه و بند، را مستقلاً در کارخانه خود طراحی و تولید می‌کند.

صفحه ساعت:

صفحه ساعت چهره و هویت خاصی به ساعت می‌بخشد. همچنین کارکردهای مختلف مانند نشانگرهای ساعت، دقیقه، ثانیه، تاریخ‌شمار و سایر نشانگرهای زمان، روی صفحه ساعت نشان داده می‌شوند. صفحه، رابط میان صاحب ساعت و موتور مکانیکی ساعت است و باید همه اطلاعاتی که از عقربه‌ها و روزنه‌های مختلف دریافت می‌کند را در فضایی بسیار کوچک جا دهد و در عین حال اصول سخت‌گیرانه زیبایی و وضوح را نیز رعایت نماید. ساخت صفحه ساعت کاری کمتر از خلق اثر هنری یا پیاده‌سازی چندین و چند مهارت مختلف نیست؛ این کار هم تخصص هنری فوق‌العاده و هم استفاده از جدیدترین و پیشرفته‌ترین فناوری را می‌طلبد. کمپانی‌های ساعت‌ساز بسیار معدودی هستند که مانند رولکس، خودشان مستقلاً در همه جنبه‌های ساخت صفحه ساعت، از طراحی تا تولید، خبره باشند.

طیف و غنای رنگ‌هایی که صفحۀ ساعت‌های رولکس را زیبا می‌کنند، حاصل ترکیب سطح بالایی از علم فیزیک، شیمی محض و قوۀ ناب تشخیص است که همۀ این تخصص‌ها در کارخانجات رولکس فراهم می‌باشد. در قلب آزمایشگاه رولکس در ژنو، ورقه‌های فلزی با قطعات لاکی رنگارنگ و خام در تضاد آشکار با محیط سفید و خاکستری پیرامون به چشم می‌خورند: آن‌ها تلاش‌های آغازین برای القای سایۀ رنگی جدید برای گلچین صفحه‌های بی‌شمار ساعت هستند. در کیمیاگری رنگ صفحۀ ساعت‌های رولکس، تکنیک‌های کهن با علم قرن ۲۱ درهم‌می‌آمیزند: از لعاب‌کاری کلاسیک یا لاکی کردن تا آبکاری یا فناوری بسیار پیشرفتۀ نقاشی لایۀ نازک با استفاده از مشعل‌های پلاسما یا اشعه‌های الکترون برای پوشش دادن صفحۀ ساعت. این طیف گسترده‌ای از ته‌رنگ‌ها را برای صفحۀ ساعت ممکن می‌سازد: تکنیک‌های پیچیده‌تر ظاهر نهایی غنی‌تری را برای صفحۀ برنجی‌ای که به منزلۀ چهرۀ بیشتر ساعت‌هاست رقم می‌زند.

قاب ساعت:

قاب اویستر نقطه عطف مهمی در تاریخ ساعت‌سازی معاصر است. این قاب که در سال ۱۹۲۶ توسط رولکس معرفی شد، به لطف سیستم مبتکرانه دور قاب، پشت قاب و دسته کوک پیچی در قاب میانی، نخستین قاب ضدآب ساعت مچی در جهان بود. قاب این ساعت بسیار موزون و زیبا که نماد استحکام و قابلیت ضد آب است، آمیزه‌ای فوق‌العاده از ظاهر و کارکرد و از جنس اویستراستیل، طلای ۱۸ عیار یا پلاتین ۹۵۰ می‌باشد.

پیچ کوک ساعت‌های رولکس

پیچ کوک ساعت‌های رولکس، شاهکاری ظریف از تخصص فنی است، از حدود ۱۰ قطعه تشکیل می‌شود و به طور نفوذناپذیر بر قاب ساعت پیچ می‌شود. بدین ترتیب رولکس برای نخستین بار در تاریخ ساعت‌سازی، پیچ کوک ضد آب را ساخت؛ این پیچ کوک رابط امنی میان دنیای محافظت‌شده و نفوذناپذیر درون ساعت و عناصر آسیب‌زای دنیای خارجی است.

قفل توئین‌لاک رولکس و پیچ کوک تریپلاک از دو یا سه منطقه مهروموم شده استفاده می‌کند تا تضمین نماید که در ایمنی در برابر آب به نفوذناپذیری دریچه زیردریایی می‌باشد.

موتور پرپچوال که در قاب ضد آب تعبیه شده، قابل رؤیت نیست.

موتورهای پرپچوال در مدل‌های اویستر نقشی کلیدی در اعتبار و آوازه برتری ساعت‌های رولکس ایفا می‌کنند. این موتورهای مکانیکی خودکوک که همگی از سوی موسسه رسمی آزمایش کرنومترهای سوئیس (COSC) گواهی باارزش کرنومتر را دارند، تماماً توسط رولکس و بر اساس مشخصه‌های متداول طراحی و تولید شده‌اند. این موتورها عملکرد عالی و مطابقت با مقتضیات سخت‌گیرانه مربوط به دقت، اطمینان، ضربه‌گیری، قابلیت بهینه خودکوک و راحتی تعمیر و نگهداری را تضمین می‌نمایند.

بندها و قفل‌ها ساعت رولکس

بندها و قفل‌ها نقشی مهم در لذت بی‌نظیری دارد که استفاده از ساعت رولکس به فرد می‌بخشد. ارگونومیک این تکه‌ها و در عین حال استحکام، اطمینان‌پذیری، زیبایی و درخشش آن ها که همگی جزء جدایی ناپذیر شخصیت ساعت هستند نیز به دقت مطالعه شده‌اند.
آن‌ها نیز مانند قاب اویستر محصول کیمیاگری و درهم‌آمیختگی پیچیده ظاهر و کارکرد هستند. طراحی، ساخت و تولید آن‌ها و نیز آزمایشات سختی که با آن روبرو هستند، مستلزم فناوری پیشرفته و دانش، تخصص و هنرمندی فراوان است.

جنس مواد ساعت های رولکس:

فلزات گرانبها، استیل ضد زنگ، سرامیک، صدف، سنگ‌های قیمتی… از آنجا که انتخاب مواد در چرخه طولانی فرآیندهای تولید محصولات استثنایی امری ضروری است، رولکس جنس ساعت‌هایش را با وسواس و دقت زیاد انتخاب می‌کند. هر جزء موتور، هر چرخ و دنده، هر قطعه از قاب، بند یا صفحه از موادی تشکیل شده است که با وسواس زیاد گلچین شده و برای تضمین توأمان زیبایی و عملکرد، همواره مورد ارزیابی مجدد قرار می‌گیرند.

اویستراستیل:

ساعت رولکس باید حتی در سخت‌ترین محیط‌ها نیز زیبایی و کارایی خود را حفظ کند. به این دلیل است که رولکس از اویستراستیل، آلیاژ مخصوص برند استفاده می‌کند. اویستراستیل از خانواده استیل 904L  است، که بسیار مقاوم در برابر زنگ‌زدگی است که پس از جلادهی درخشندگی منحصربه‌فردی پیدا می‌کند. استیل‌های 904L  معمولاً در فناوری‌های پیشرفته و صنایع شیمیایی و هوافضا استفاده می‌شود. ویژگی بی‌نظیر ضد زنگ این ماده قابل مقایسه با ویژگی فلزات گرانبهاست.

خلاصه ای از تاریخچه رولکس:

تاریخچه رولکس به طرزی ناگسستنی به روحیه بلند پروازانه بنیان گذار آن، هانس ویلسدورف مرتبط است. در  سال ۱۹۰۵ در سن  ۲۴ سالگی، “هانس ویلسدورف” یک شرکت تخصصی توزیع انواع ساعت را در لندن تأسیس کرد. او به فکر  یک ساعت افتاد که روی مچ بسته می شد. ساعت‌مچی های آن دوره چندان دقیق نبودند، ولی‌ “هانس ویلسدورف” پیش بینی کرد که آن‌ها نه‌تنها می‌توانند زیبا و برازنده، بلکه قابل اطمینان نیز بشوند.

فلزات گرانبها، استیل ضد زنگ، سرامیک، صدف، سنگ‌های قیمتی… از آنجا که انتخاب مواد در چرخه طولانی فرآیندهای تولید محصولات استثنایی امری ضروری است، رولکس جنس ساعت‌هایش را با وسواس و دقت زیاد انتخاب می‌کند. هر جزء موتور، هر چرخ و دنده، هر قطعه از قاب، بند یا صفحه از موادی تشکیل شده است که با وسواس زیاد گلچین شده و برای تضمین توأمان زیبایی و عملکرد، همواره مورد ارزیابی مجدد قرار می‌گیرند.

این برند که پیشگام پیشرفت‌های ساعت مچی است، منشاء نوآوری‌های بزرگ و فراوان در عرصه ساعت‌سازی بوده است. رولکس در طول تاریخ خود، بیش از ۵۰۰ گواهی اختراع را به نام خود ثبت کرده ‌است. شرکت‌های معدودی تا به این حد در مسیر برتری، کمال، کشف رویکردهای اصیل و راهکارهای نوآورانه بوده‌اند.

Admin
ژوئن 29, 2020